Pokaz historyczny - Ku Niepodległej - 2019-03-10

    Dnia 7 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny zatytułowany ,,Ku Niepodległej” w wykonaniu grupy artystycznej Rekonstrukto. Żywa lekcja historii przedstawiła niepodległościowe dążenia Polaków walczących  o wolność Polski pod koniec XVIII , w XIX  i na początku XX wieku.

    Członkowie grupy rekonstrukcyjnej przypomnieli  tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów, poprzez powstania narodowe, aż do czasów I wojny światowej, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości. Zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze.

  Prowadzący omówili także rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem wynosząc rannych z pola bitwy. Chętne uczennice po krótkim kursie szybko i fachowo opatrzyły ,,rannych” żołnierzy.

    Pokaz był niezwykle interesująca wędrówką w tragiczną i krwawą, ale jakże chwalebną przeszłość naszej ojczyzny. Na zakończenie oglądający mogli przymierzyć stroje z epoki, wziąć w rękę replikę broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Podczas pokazu uczniowie wspólnie się bawili, ćwiczyli sztukę fechtunku, poznali podstawy musztry wojskowej, a nawet udzielania pomocy medycznej. Taka nietypowa lekcja historii powinna pozostać na dłużej w ich pamięci.

 

plan lekcji

Certyfikaty