Wycieczka do Sandomierza - 2019-06-10

    W dniu 4 czerwca klasy V-VIII wybrały się na wycieczkę autokarową do Sandomierza. Jednak zanim dotarliśmy do ”Małego Rzymu” – jak nazywane jest to piękne miasto w województwie świętokrzyskim, zatrzymaliśmy się
w Baranowie Sandomierskim.

   Tutaj, na prawym brzegu Wisły lśni najcenniejsza i najpiękniejsza dawna rezydencja magnacka. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z lepiej zachowanych w Europie. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy arkadowy dziedziniec, secesyjną kaplicę zamkową oraz historyczne wnętrza.
Po krótkim odpoczynku w ogrodach zamkowych udaliśmy się w dalszą drogę.

     Zwiedzanie Sandomierza rozpoczęliśmy od zbrojowni rycerskiej Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, gdzie mogliśmy nie tylko obejrzeć, ale także przymierzyć zbroję rycerską i suknię damy dworu, a także wziąć do ręki miecz lub kuszę.

   W dalszej części wycieczki ze średniowiecznych czasów rycerskich przenieśliśmy się na współczesną plebanię Ojca Mateusza. W świecie serialowego księdza mogliśmy wejść do wnętrza kościoła, który dotychczas znaliśmy tylko z telewizyjnych ekranów, odwiedzić pokój biskupa, posterunek policji, a nawet celę więzienną. Dodatkową atrakcją były towarzyszące nam naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów.

    Po Świecie Ojca Mateusza udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej, gdzie najpierw na dziedzińcu wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej historii miasta, a następnie zwiedziliśmy wnętrze czternastowiecznego kościoła pokutnego.

    W Domu Długosza podziwialiśmy bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego, które stanowią ogromną skarbnicę dzieł sztuki i pamiątek.

    Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na pyszny obiad, a następnie na ostatni punkt wycieczki – rejs statkiem po Wiśle. Rejs był doskonałą okazją do kontaktu z nieskażoną przyrodą a także do podziwiania przepięknej panoramy sandomierskiej Starówki, którą najlepiej podziwia się właśnie z pokładu statku.

    Do Uścia wróciliśmy późnym wieczorem bardzo zmęczeni, ale za to pełni wrażeń
i nowych doświadczeń.

 

plan lekcji

Certyfikaty