11 listopada serca mocniej biją - 2019-11-12

 

       

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele parafialnym w Uściu Solnym odbyły się uroczyste obchody tegoż święta.

 

 

            Swoją obecnością uświetnili je przedstawiciele lokalnych władz w osobach Pana Marka Biernata – Przewodniczącego Rady Gminy oraz Pani Barbary Sadkowskiej – sołtys Uścia Solnego. W kościele zebrali się także licznie mieszkańcy miejscowości.

            11 listopada 1918 roku spełnił się sen Polaków – Państwo Polskie odzyskało niepodległość po 123 latach niewoli. Wolna Polska powróciła na mapy świata.

            Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego poprzez recytację utworów poetyckich oraz śpiew pieśni patriotycznych przypomnieli, że odzyskanie przez Polskę niepodległości dokonało się przez walkę na polu bitwy oraz w codziennych staraniach o zachowanie duchowego i materialnego dziedzictwa kulturowego. Wytrwałe zmagania polskich rodzin z germanizacją i rusyfikacją ocaliły polski język.

            Akademia składała się z dwóch części. W pierwszej uczniowie przybliżyli zgromadzonym historyczne aspekty wydarzeń. Drugą część stanowił koncert pieśni patriotycznych, w który aktywnie włączyła się publiczność. Piosenkom towarzyszył akompaniament w wykonaniu Księdza Proboszcza Alberta Urbasia oraz uczennicy klasy VI, Julii Adamskiej. Solowe partie utworów zaprezentowała uczennica klasy VII, Julia Stołek. Podsumowaniem uroczystości była Msza Święta.

            Występ skłonił uczestników spotkania do refleksji na temat współczesnego patriotyzmu. Uświadomił, jak wielką wartością jest wolność i do jakich poświęceń skłonni byli nasi przodkowie, aby niepodległość stała się naszym udziałem. Ważnym przesłaniem jest zachowanie pamięci o poległych i troska o miejsca ich spoczynku.

m e n u

Biluetyn Informacji Publicznej

Certyfikaty
polecane