Zmotywuj mózg - 2020-06-02

"Nauka jest aktem woli a nie przymusu. Zaakceptowanie tego faktu jest niezbędne dla racjonalnej organizacji nauki, ponieważ zarówno praktyka, jak i badania mózgu jednoznacznie pokazują,  że nikogo nie można zmusić do nauki. Neurony uczą się tylko wtedy, gdy same znajdują ku temu przekonujące argumenty"  

dr Marzena Żylińska

 

Drodzy uczniowie przed Wami ostatnie dni nauki, dlatego przesyłam kilka wskazówek jak zachęcić mózg do nauki:

1.       Pamiętajcie o wysypianiu się. Nasze ciało najlepiej regeneruje się (odpoczywa) podczas snu. Czy wiedzieliście, o tym, że gdy Wy spicie mózg jest cały czas aktywny? Dba o prawidłowe działanie wszystkich Waszych narządów i dodatkowo porządkuje wiadomości, które uzyskał w ciągu dnia. Jeżeli chodzicie spać zbyt późno Wasze ciało jest bardziej zmęczone i mózg ma więcej pracy, tym samym rano nie czujecie się w pełni wypoczęci. Zatem pomóżcie swoim mózgom, chodzą spać o regularnych porach.

 

2.       Wiedzę, którą zdobywacie w trakcie lekcji, starajcie się wykorzystać w życiu codziennym. Nauczyłeś się nowych dat o ważnych wydarzeniach historycznych? Wykorzystaj to jako ciekawostkę w rozmowie z rodzicami. Potrafisz stworzyć kolejne zdanie w języku angielskim? Napisz do koleżanki wiadomość po angielskuJ Powtarzanie i utrwalanie nowo zdobytych informacji w sytuacjach z życia codziennego pozwala na ich zapamiętanie na dłużej przez mózg.

 

3.       Ucząc się na sprawdzian lub dla utrwalenia informacji pamiętaj o ich  polisensorycznym (wielozmysłowym) przetwarzaniu.  Rysuj, używaj kolorów, twórz rymy, ucząc się nowych treści nuć je pod nosem, używaj ruchów (jak w Tic-Tok-u) do zapamiętania wzorów matematycznych. Kreatyny sposób uczenia się gwarantuje zapamiętanie wiadomości na dłużej.

 

4.       Ucząc się- zwłaszcza trudnych dla Ciebie treści- łącz wiedzę z emocjami. Ciało migdałowate w mózgu, które jest odpowiedzialne właśnie za emocje, jest połączone z hipokampem, który odpowiada za zapamiętywanie. Jak to zrobić? Najprostszy sposób na początek: przeczytaj napisaną wcześniej notatkę z lekcji na głos. Zmieniaj ton głosu, czytaj tę notatkę z ogromnym zaciekawieniem, rozbawieniem, powagą. Twój mózg będzie pobudzony, dzięki czemu lepiej utrwalisz materiał z lekcji.

 

 

5.        Jeżeli jest jakiś wzór matematyczny, chemiczny, fizyczny, słówko itp., które sprawiają,   że wyjątkowo trudno jest Ci je zapamiętać, zapisz je na kolorowej kartce z jednej strony.  Z drugiej strony kartki opisz czego dotyczy dana data, jakie jest znaczenie słówka itp.

Połóż kartkę (fiszkę) w widocznym miejscu i często po nią sięgaj. Twój mózg nauczy się tej daty, słówka itp. o wiele szybciej.

 

Liczę, że umieszczone przeze mnie sposoby na zmobilizowanie mózgu zostaną przez Was wykorzystane (zwłaszcza przez ósmoklasistów- przy powtórkach przed egzaminem) !

 

Owocnej nauki!

Karina Banaszczak –psycholog, pedagog

m e n u

Biluetyn Informacji Publicznej

Certyfikaty
polecane