Uważność - 2020-06-10

Wakacje coraz bliżej! Przed nami ostatnie tygodnie w szkole. W tym roku  wiosenny czas ze względu na pandemię spędzamy w murach własnych mieszkań.  Dlatego spacerowanie i spędzanie czasu na zewnątrz wydaje się być wspaniałym prezentem. Wyjątkowo doceniamy przyrodę wokół nas.  Aby uważnie korzystać z uroków wiosny proponuję kilka ćwiczeń mindfulness (czyli uważności , bycia tu i teraz).

Sztuka mindfulness pozwala nie tylko na dostrzeżenie tego, czego na co dzień z powodu pośpiechu nie widzimy. Pomaga poradzić sobie ze stresem, czy galopującymi myślami.

  1. Oddech

W ćwiczeniu uważności bardzo ważny jest oddech. Na nim przede wszystkim powinniśmy się skupić. Zaobserwować, czy oddychamy przez nos. Czy oddech jest wystarczającą głęboki.Aby móc to sprawdzić można położyć się na kocu, na zielonej trawie, na hamaku. Na brzuchu umieścić maskotkę, miękką piłkę. Oddychając w ciszy, spokojnie zauważyć jak piłka porusza się w górę i w dół. To dobry moment, aby skupić się na tym jakie wrażenia do nas docierają. Jakie myśli pojawiają się w głowie. Pozwolić im być.

 

  1.  Spacer

Organizując rodzinny spacer warto zastosować technikę uważności. W trakcie spacerowania –dopiero, gdy zaczynasz lub pod koniec przechadzki, robiąc krok do przodu, kładź stopę powoli. Zaobserwuj wrażenia płynące z mięśni. Spróbuj poczuć jak stopa styka się z powierzchnią. Zauważ co dzieje się z palcami, piętą, łydką. Zrób kilka powolnych, uważnych kroków.

 

 

  1. Słuch

Gdy zbudzisz się rano, uchyl okno w swoim pokoju. Wróć do łóżka, połóż się wygodnie. Zamknij oczy. Wsłuchaj się w koncert za oknem. Śpiew ptaków, szum drzew, może dźwięki dobiegające z ulicy. Przez kilka minut skup swoją uwagę, tylko na tym co słyszysz.

 

Zaprezentowane przeze mnie ćwiczenia pozwolą na wyciszenie umysłu i relaksacje ciała. Polecam stosować je systematycznie !

 

Karina Banaszczak-psycholog, pedagog


 

m e n u

Biluetyn Informacji Publicznej

Certyfikaty
polecane