Bezpieczne wakacje w sieci - 2020-06-24

 

Zbliżają się wakacje. Wielu rodziców na ten czas „luzuje” zasady, które obowiązywały w trakcie roku szkolnego. Jedną z nich bywa przywilej częstszego korzystania z komputera i używania Intenetu.

Drodzy Rodzice zanim pozwolicie swoim pociechom na większy dostęp do Internetu pamiętajcie o kilku istotnych sprawach:

 

1.     Ustal ze swoim dzieckiem zasady korzystania z komputera, Internetu.

Umówcie się na określony czas np. używanie komputera popołudniami od 12-14; jeżeli dziecko gra on-line zapoznaj się z treścią gry, sprawdź dla kogo jest przeznaczona (dla dzieci od 7 roku życia, a może od 16 roku życia?). Przypominaj dziecku o robieniu krótkich przerw na napicie się wody, czy przysłowiowe „rozprostowanie kości”.

 

2.      Treści zawarte w Internecie mogą rozwijać np. liczne gry zręcznościowe dostępne na serwerach online, quizy z zakresu wiedzy na temat otaczającego świata, dostęp do filmów, dokumentów edukacyjnych na pewno ułatwiają i urozmaicają proces edukacji, kształcenia. Są one również elementem rozrywki, relaksu, potrzebnym każdemu z nas. Zdarza się, że dziecko Czasami dziecko może trafić na szkodliwe treści. Zaliczamy do nich treści: pornograficzne, prezentujące przemoc czy okrucieństwo, zachowania destrukcyjne. Ogólnie nazywamy je patotreściami. Są przekazywane za pomocą m.in. transmisji internetowych, w których prezentowane są zachowania demoralizujące.

Jeżeli Twoje dziecko trafi na takie filmy może to wzbudzić Twój niepokój. Dlatego wykorzystaj tę sytuacje na rozmowę z dzieckiem. Możesz zapytać o jego motywacje do oglądania takich treści. O to jak się czuje widząc te obrazy. Zapytać, czy jego zdaniem takie zachowania niosą za sobą jakieś wartości, jeżeli tak to jakie, a jeżeli nie to jaki jest cel ich oglądania.

 

3.       Pamiętaj o skonfigurowaniu ustawień bezpieczeństwa w urządzeniu. Jest to opcja dostępna we wszystkich systemach operacyjnych (iOS, Android, Windows). Możesz zainstalować programu kontroli rodzicielskiej albo utworzyć hasło do komputera.

 

Zapamiętaj, że im wcześniej wyposażysz dziecko w kompetencje bezpiecznego korzystania z Internetu, nawet jeżeli na początku spotykasz się z buntem dziecka uchronisz je przed negatywnymi skutkami i wesprzesz jego prawidłowy rozwój.

 

Karina Banaszczak-psycholog, pedagog

 

Na podstawie:
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ,,Patotreści w internecie – raport o problemie”
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ,,Chroń dziecko w sieci przed szkodliwymi treściami”

 

m e n u

Biluetyn Informacji Publicznej

Certyfikaty
polecane