Narodowe Czytanie 2020 – "Balladyna" - 2020-09-13

7 września 2020 r. uczniowie klas IV-VIII przyłączyli się do akcji „Narodowe Czytanie”, organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenie to pierwszy raz miało miejsce w 2012 roku i od tego czasu skutecznie wspiera promowanie arcydzieł polskiej literatury. W tegorocznej odsłonie skupiono się na dramacie Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

            To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

            Wybrane fragmenty utworu zostały odczytane przez uczniów klas VI-VIII. Pozostali uczestnicy z zapartym tchem śledzili opisane wydarzenia. Poznali mroczną postać Balladyny, która nie waha się przed niczym, by osiągnąć swój cel: najpierw serce Kirkora, a następnie władzę. Opisana w dramacie intryga na pewno zachęciła wielu z uczniów do sięgnięcia po utwór Juliusza Słowackiego i poznania dalszych losów jego bohaterów.

            Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie i włączenie się w akcję „Narodowego Czytania” i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

m e n u

Biluetyn Informacji Publicznej

Certyfikaty
polecane