Przerwa na czytanie - 2020-10-24

     Książki – okręty myśli żeglujące po oceanach czasu    

  i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek   

z pokolenia w pokolenie

( Francis Bacon)

 

Uczniowie Publicznej Szkoły  Podstawowej w  Uściu Solnym po raz kolejny uczestniczyli  w akcji Przerwa na czytanie zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. W bieżącym roku edycja akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu na przerwie ma zasięg międzynarodowy. Ograniczenia epidemiologiczne zmodyfikowały nasze plany czytelnicze, lecz nie przeszkodziły w samej przyjemności czytania.

W dniach 16 i 19 października 2020 r. uczniowie, zgodnie z zasadą zachowania dystansu społecznego oraz zastosowaniem środków ochrony osobistej, uczestniczyli w akcji bicia rekordu w czytaniu.  W tych dniach uczniowie czytali na każdej przerwie, ale ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne nie wyznaczono ścisłych stref czytania. Uczniowie zazwyczaj wybierali klasę, gdzie przebywali pod opieką nauczyciela lub wychowawcy.

 Każdy mógł włączyć się do akcji bicia rekordu i przynieść swoją ulubioną książkę, którą czytał samodzielnie lub  w małej grupie. Literatura  była zróżnicowana. Dzieci wybierały bajki, baśnie i legendy oraz interesujące ich książki czytane poza kanonem lekturowym. Młodzież sięgnęła po lektury z różnych klas, literaturę popularno- naukową  i beletrystyczną. Łącznie w szkole do akcji Przerwa na Czytanie przystąpiło 80 uczniów z ośmiu klas i 9 nauczycieli i wychowawców.

Celem akcji było zapoczątkowanie wśród młodzieży swoistej mody na czytanie, pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe i zachęcenie do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i dowolnym miejscu. Uczniowie stwierdzili, że lepiej czyta się książki razem z innymi, a nie w samotności. Przekonali się, że czytanie jest przyjemne, kiedy nie wiąże się z ocenianiem i przymusem lekturowym.

 

                                                                                                                                                                       

m e n u

Biluetyn Informacji Publicznej

Certyfikaty
polecane